Być może wielu uczniom wyda się to dziwne, ale są osoby, które najlepiej uczą się, kiedy same przygotowują dla siebie zadania. Wiele małych dzieci dobrze bawi się podczas przygotowywania krzyżówek albo rymowanek o bohaterach książek, które właśnie przeczytały, więc dlaczego starsze osoby nie mogłoby czerpać z ich radości i pomysłowości? Oczywiście w naszym przypadku zdania będą trudniejsze.

Stawianie sobie nowych wyzwań zmusza nas do rozwijania się, bez względu na to, o jaką dziedzinę chodzi. W przypadku uczenia się jest tak samo. Jeśli chcesz cały czas czuć się zmotywowanym do ciężkiej pracy, musisz sam sobie wyznaczać cele i do nich dążyć. Samodzielnie przygotowywane zadania nie muszą być dla Ciebie proste na pierwszy rzut oka, ale właśnie o to chodzi. Nie przejmuj się, że nie wyjdą Ci całe wyniki, ważne jest, żebyś był zmuszony do myślenia i szukania nieoczywistych rozwiązań. Im trudniejsze zadanie, tym lepiej się przygotujesz i tym mocniej utrwalisz sobie daną wiedzę.

Czasami nie możemy znaleźć żadnych zadań, o jakie nam chodziło. Być może nie ma ich zupełnie na internecie albo trzeba zapłacić, żeby uzyskać dostęp do bazy rozwiązań. Jeśli nie możesz znaleźć dla siebie idealnego tematu na rozprawkę, to sam sobie go stwórz. To samo rób w przypadku każdego innego przedmiotu, o ile oczywiście masz pomysł i wiedzę, która Ci na to pozwala. Dzięki temu nie będziesz mógł zrezygnować z nauki, tylko dlatego, że skończyły Ci się zadania do przerabiania albo nigdy ich nie było. Jeśli chcesz się uczyć, nie możesz pozwolić sobie zmarnować tej chwili i zwyczajnie niczego nie robić.

Tworzenie zadań dla samego siebie może nas również relaksować. Nawet wykonywanie krzyżówek, żeby w przyszłości mieć jakiś sposób na sprawdzenie tego, co zapamiętaliśmy, jest zajęciem twórczym i odstresowuje. Możesz spokojnie zabrać się do kolorowania, rysowania bohaterów albo wykonywania twórczych notatek, jeśli sprawi Ci to przyjemność i przyczyni się do zwiększenia się twojej wiedzy. To świetny sposób na naukę, o ile potrafisz nad nim zapanować i zaplanować go sobie w taki sposób, aby nie marnować przy tym czasu. Kreatywność to coś, co warto ćwiczyć i nie wolno zaniedbywać.